Ha egy férfi vagy nő nem tud nemet mondani annak a szokásnak, aminek kizárólag rossz / káros hatásai / tulajdonságai vannak, akkor mégis hogyan várhatnád el ettől az embertől, hogy majd X év után, amikor szükséges lesz, tegyen valamit a kapcsolatotokért, javítson, változzon. Most ezt ígéri, de vajon fogja tartani a szavát?
Mitől válik valami szokássá? Attól, hogy rendszeresen csináljuk, megszokjuk, automatizálódik, gondolkodásmentessé válik. Hogyan lehet legkönnyebben leszokni egy szokásról? Úgy, hogy kialakítjuk a vele ellentétes szokást. Ha a dohányzásra rá tudtad szoktatni magad, akkor a nemdohányzásra is rá fogod. Gondolj csak vissza, milyen volt, amikor az első slukkot szippantottad, és milyen, amikor elszívtad az első szálat? Köhögtél, szédültél, rosszul voltál? Esetleg hányingered is volt? Talán a fejed is megfájdult? Akkor mégis miért folytattad? És miért szívtad el a következő szálat, meg az utána lévőket?
Ugyanúgy, mint ahogy rászoktál! Amikor megkívánod, egyszerűen mondj rá nemet. Csak az első pár szálról való lemondás lesz rossz, pont mikor rászoktattad magad. Amikor megkívánod, helyettesítsd valami más tevékenységgel. Igyál pár korty vizet, sétálj egy kört az irodában, vagy menj ki az udvarra, és figyeld meg, mi tetszik abban, amit látsz? Keresd meg a kedvenc színedet, keress egy fűszálat, ami szebb a többinél, figyeld az autókat addig, amíg 4 db kék színűt nem számoltál meg. Vagy fogj egy könyvet és olvass el belőle néhány oldalt. Még egyszer mondom, ha rá tudtál szokni, le is tudsz szokni!
Mindenki a saját életéért felelős. Ha nem akarsz, hát ne szokj le. De ne várd el, hogy aki másképp gondolkodik, melletted maradjon. Rengeteg olyan esetet tudok, amikor párkapcsolatnak vagy házasságnak azért lett vége, mert az egyik le tudott szokni a dohányzásról, mint ahogy arra is rengeteg példa van, hogy azért megy tönkre, mert az egyik fél tudott csak tenni a saját egészségéért, és lefogyni a felesleges kilókat.
Nem azt mondom, hogy csak az lehet sikeres, aki nem dohányzik. De nézzük csak meg a legtöbb sikeres embert. Azokat a sikeres embereket, aki nem az élet egy bizonyos területén sikeresek csupán, hanem a legtöbbön. Közülük hány dohányzik? /Sikeres alatt azt értem, hogy boldog, kiegyensúlyozott és elégedett./
Mikor működik igazán jól egy párkapcsolat? Ha egyenletes, stagnáló? Ha a mélybe ránt? Vagy ha felemel és kölcsönösen fejlesztik egymást a felek? Neked kell eldöntened, hogy a dohányzás melyik irányba viszi a kapcsolatodat, és aszerint cselekedni.
És vajon egy árvaháznak, egy idősek otthonának, egy kórháznak, egy állatmenhelynek nem volna nagyobb szüksége arra a pénzre, mint a már amúgy is dúsgazdag dohánygyárosoknak?
Ha ezt a mondatot kimondtad, akkor nagyon sürgősen keress meg, és beszélgessünk egyet. Mert az élet olyan csodálatos, még akkor is, ha nehéz. Meg kell találni benne a szépséget. Sőt, néhány doboz árából már tudsz venni egy könyvet, ami változtathat ezen a szemléletmódodon.
Majd elmegyek nyaralni, amikor többet keresek. Majd meglepem a párom egy szép ékszerrel, amikor gazdag leszek. Majd ha jobban fogsz tisztelni, kevesebbet foglak piszkálni. Majd akkor kezdek el angolt tanulni, ha tobb szabadidővel rendelkezek. A “MAJD” a gyilkos szó – tevékenységgyilkos. Ha majd meg tudod tenni, akkor miért nem teszed meg most? Döntéseink elhatározásainkból fakadnak. A feltételek, melyekhez kötjük őket, csupán kifogások.
Biztos, hogy ez az érzés valóban a tiéd? Biztos, hogy ez az érzés igazán mélyről fakad? Mert 99%-ban ez a mondat egy olyan kifogás, amivel a legkönnyebb eltakarni a valódi okot. Nem kell gondolkodni, nem kell cselekedni, nem kell “szenvedni”. De ha belegondolsz, nem jobb egy rövid ideig tartó szenvedés akkor, ha az hosszú távon minimum százszorosan kifizetődik?
Bocsánat, de muszáj ezt a sokkoló képet is megosztanom, mert nagyon találóan mutatja be, mit tesz a szánkkal a cigaretta.
Ez a cikk is érdekelhet még: Hogyan csökkentsd a stresszt az életedben