Napjainkban eléggé kiforrott véleménye van már mindenkinek arról, hogy miért hülyeség a Valentin-nap és sokan már csak dacból sem tartják meg, holott lehet, hogy a szívük mélyén igenis vágynak egy romantikus estére. Csak nem pont ezen a napon? Gyakran mondják, hogy a nők igényeinek nehéz megfelelni, annyira változékonyak. Pedig roppant egyszerűen működünk, csak bonyolultan adjuk elő. Mai blogbejegyzésemben a Valentin-napot boncolgatom, és talán tudok nektek adni más szemléletet, amivel látható lesz benne az érték, és kiderül, hogy a Bálint-napként is emlegetett ünnep nem is akkora mumus.
A Valentin-nap vagy Bálint-nap helyesírása
Kis kitérő, de témához kapcsolódó és fontos. Ha már magyarok vagyunk, rohanó világunk ellenére is próbáljunk meg odafigyelni a magyar helyesírás szabályaira, és legalább akkor írjuk le helyesen, ha ennek a napnak az apropójából szeretnénk valamit értékesíteni. A Google tele van olyan hirdetésekkel, ahol – helytelenül – kötőjel nélkül szerepel az ünnep neve. Pedig a Valentin-napot és a Bálint-napot is kötőjellel kell írni a magyar helyesírás szabályai szerint, mint minden tulajdonnévből és közszóból álló tételt.
Első utálati ok: átvett ünnep
A Halloween-nel ellentétben a Bálint-nap nem Amerikából származik, hanem az ókori Római Birodalomból, ahogy erről olvashatsz is részletesen a Wikipédián. Tény, hogy a nap körüli mizéria már nagyon hasonlít az amerikai filmek által bemutatott világhoz, aminek különösebben csak a kereskedők és virágkötők örülnek. Ám önmagában csak azért ellene lenni valaminek, mert átvett ünnep, nem túl bölcs dolog. Hiszen szinte az egész emberiség élete erről szól és erről szólt mindig is. Ha valaki kitalál valami jó dolgot, ami másoknak is kell, vagy hasznos, azt a világ más országai is átveszik. Az ősember sem mondta azt, hogy “én márpedig azért nem gyújtok tüzet, mert valaki más találta ki, és a másik törzs már régóta csinálja”. Ezúttal üzenem minden Halloween-ellenesnek is, hogy a Halloween jó dolog, és bár én még egyetlen beöltözős partyn sem vettem részt, de örömmel nézegetem az ismerőseimről készült képeket október végén – november elején. Ahogy örömmel látom azt is, ha a párok boldogságban töltik a Valentin-napot és az sem baj, ha ezt a facebookon is megosztják – ha ők úgy látják jónak.
Második utálati ok: ez is, mint minden, csak a pénzről szól
Ha azt mondod, hogy ezt az ünnepet is csak a kereskedők találták ki a saját meggazdagodásukra, és idegesít, hogy lépten-nyomon csak szívecskékbe botlasz minden árusnál, akik a leggagyibb minőséget is drágán próbálják meg értékesíteni, akkor bizonyára nem jártál még mostanában Egyiptomban. Ahol a bazáros utcasoron végighaladva méterenként 6 árus jön oda hozzád, és a legkifinomultabb, legkörmönfontabb marketing trükkökkel próbálnak meg 10-szeres áron rád-sózni valamit. (Nemrég jártam arra, úgyhogy hamarosan erről is cikket írok, ha kíváncsi vagy rá, iratkozz fel jobb oldalon a blogértesítőre, heti 1 alkalommal kapsz róla e-mailt, hogy milyen új bejegyzések születtek ezen a blogon.) A legtöbb vállalkozónak nincs fix bevétele, vagy ha van is, abból mindig származik plusz, ha értékesít valamit. Értékesíteni pedig sokkal könnyebb, ha köthető valamilyen alkalomhoz, mint egy sima hétköznapon. Érthető tehát, ha a vállalkozók megtesznek minden tőlük telhetőt, hogy a Valentin-napot is kihasználva nagyobb bevételre tegyenek szert. Hiába is vagyunk ennek ellene, a világ ilyen irányban nem fog változni, nem lesz kevesebb reklám, nem lesz kevesebb átverés. Mit tehetünk akkor, ami hasznosabb a panaszkodásnál és a mérgelődésnél? Elfogadjuk a tényeket, és megtanuljunk, hogyan álljunk ellen a reklámoknak. El kell érni azt a szintet, hogy ne a kereskedő döntsön helyetted, hanem te tudd eldönteni, hogy ha akarsz valamit venni, akkor megveszed, ha nem akarsz venni semmit, akkor nem veszed meg. A Valentin-nap ne a pénzről szóljon, hanem a szeretetről, és ezt te döntöd el. Az, hogy ekkora felhajtás veszi körül, legyen előnyös számodra abból a szemszögből, hogy legalább figyelmeztet a sok reklám, hogy ne felejtsd el ezt az eseményt. 🙂 Szeretetedet nem csak úgy mutathatod ki, hogy ajándékot veszel. Lehetsz kedvesebb, figyelmesebb is, mint a többi hétköznapon. Vagy készíthetsz egy finom desszertet meglepetésképpen, esetleg titkos szeretet-üzeneteket rejthetsz el a lakás különböző pontjain, ahol a párod megtalálhatja őket. Ezek semmibe nem kerülnek, najó, a desszert igen, de azt ki lehet hozni pár száz forintból is, és ott sem maga a termék a fontos, hanem az igyekezeted, és hogy gondoltál a másikra. Értékelni fogja.
Harmadik utálati ok: ilyenkor “kötelező” szeretni, mintha az év többi napján nem lenne érdemes
Amikor emberektől azt hallom: “A kötelezősége miatt nem szeretem. Az ember a párját az év másik 364 napján is szereti, meglepheti ajándékkal, nemcsak ilyenkor.” – akkor mindig az anyák napja jut eszembe. Az is egy ugyanolyan kötelező ünnep, mint a Valentin-nap, és mégsem duzzognak a gyerekek az oviban mondván “de én minden nap szeretem az anyukámat, miért kell pont ma megajándékoznom?”, hanem lelkesen dolgoznak a kis személyre szabott ajándékokon. És az emberek szívesen vesznek felnőtt korban is egy csokor vagy egy szál virágot az édesanyjuknak anyák napján, akkor is, ha az év többi napján is szeretik őt, és ki is mutatják a szeretetüket. Ahogy nőnapon is szívesen lepik meg a férfiak a nőket valami aprósággal, és nem lázadoznak, hogy miért van szükség erre a kötelező ünnepre. A Valentin-nap is egy ugyanilyen hagyomány, amit ha másból nem is, hagyományból be lehet tartani. És semmiből nem áll ezen a napon valami aprósággal (nem csak pénzben kifejezhető dologgal) meglepni a párodat.
Egyébként akár hiszitek akár nem, rengeteg olyan párkapcsolat, vagy házastársi kapcsolat létezik, ahol az idő előrehaladtával már nem olyan intenzív az egymás iránti érzelmek kimutatása, mint a kapcsolat elején. Nem azért, mert már nem szeretik egymást, hanem egyszerűen azért, mert hagyták eluralkodni a megszokásokat. Mindenképpen alkalmas lehet a kapcsolat felüdítésére egy méltóképpen megünnepelt Valentin-nap. Gyermekek a nagyinál, pezsgő behűtve, a szexi fehérnemű pedig csak az előbukkanásra vár. És igen, attól még, hogy ezt a hagyomány szerinti ünnepnapot méltóképpen megünneplitek, attól még az év többi napján is csinálhatjátok ugyanígy, vagy hasonlóképpen, ha kedvetek tartja. De ha érzitek, hogy a kapcsolatotok az ellaposodás iránya felé mutat, akkor mindenképpen használjátok ki – ha mást nem is, legalább – az ünnepnapokat. Ezeken a napokon maximálisan figyeljetek egymásra, egymás igényeire, kedveskedjetek apróságokkal, mindegy, hogy az egy elmosogatás, egy rendrakás, egy kedves szó, egy virág, vagy egy csoki. A lényeg a gesztus, és a jóérzés, ami mögötte van, és amit okoz.
És igen, bármennyire is tagadjuk mi nők, igenis vágyunk arra, hogy a férfi lovag legyen és kreatívan okozzon valami olyan meglepetést, amitől boldogságszintünk az egekbe szökken. Igazából egész évben erre vágyunk, de vannak napok, amikor feljebb kerül a reménység csillaga. Persze mások ránk szólhatnak, hogy szálljunk le a földre, és gondolkodjunk reálisan, és értsük meg, hogy a dolgozó ember fáradt, és … Mit is szoktak még mondani a lehúzó tömegek? Mindegy. Miért is legyünk realisták, ha az élet mesébe illő is lehet!? 🙂
Végszóként kérlek benneteket, kedves és tiszteletre méltó férfiakat, akik ellenzitek a Valentin-napot, legalább annyit tegyetek meg, hogy egy A4-es lapra rajzoltok egy szívet, beleírjátok, hogy “SZERETLEK”, és a takaró alá rejtitek, vagy valami olyan helyre, ahol biztosan megtalálja a szerelmetek, és meglepetésként éri majd a dolog.
Kellemes ünneplést vagy nem-ünneplést mindenkinek! 🙂
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Köszönöm!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: