Az intelligencia fejleszthető
Ahhoz, hogy a címben szereplő állítást el tudjuk fogadni, fontos tisztában lenni azzal, mit is jelent az intelligencia. Sokan azt gondolják ugyanis, hogy az intelligencia egyenlő azzal, amit a tesztekben látunk, vagyis logika, párosítás, következtetés. Mindez valóban benne van, de az intelligencia több ennél, hiszen az értelem szinonimájaként is használják, ami előfeltételez egyfajta alaptudást. Vagyis “az intelligencia az egyén értelmességi szintje egy előre kijelölt alaptudáshoz viszonyítva” – írja a Wikipédia.
Ez azt jelenti, hogy az élet minden területén lehet valaki intelligens, hiszen mindennek van egy alapja, amihez képest csak egyre jobb és lehet az ember. Emellett szinte minden mindennel összefüggésben van, vagyis egyik fajta fejlődést követi a másik. Nézzünk erre egy egyszerű, fiktív példát. Pistike gyermekkorában nagyon sokat kirakózott, először a 100-200 darabosokkal kezdte, ezek azonban hamar unalmassá váltak számára, és jöttek az 1000, 2000, 3000, 12.000 (!!) darabos puzzle-k. A játékok ára elég borsos, pláne, ha havonta kiraksz egyet. Ezért Pisti a középiskola mellett és némi zsebpénz reményében besegített édesapjának a munkálataiba, aki szakmáját tekintve burkoló. Pisti hamar elsajátította a szakma alapkövetelményeit, és kirakós múltját felhasználva remekül meglátta az összefüggéseket, majd olyan különlegesen szép burkolatokat kezdett el tervezni házak falára, ami megrendelők százait eredményezte. A megrendelőkkel édesapja egyedül nem bírta tartani a kapcsolatot, ezért a fia is beszállt, kommunikálni kezdett a vásárlókkal, megismerte az igényeket, ennek hatására tovább fejleszthette szakmabeli remekműveit. Hogy Pisti kreatív volt-e? Édesanyja szerint nem. Hiszen semmit nem tudott magától kitalálni, nem játszott az osztálytársaival, nem készített gyermekkorában rajzokat/gyurmafigurákat/ajándékokat, nem talált ki történeteket. Pisti vajon kreatív volt-e a megrendelők szerint? Naná, hogy igen! Pisti vajon intelligens? Ennek megállapításához természetesen ismerni kellene őt, de a rövid történet alapján is: a válasz igen. Hiszen gyakorolt, fejlesztette a tudását egy területen, kibővítette a tudását más területre, összevontan alkalmazta az ismereteit, valamint nem volt rest átadni a tudását másoknak.
Nézzünk egy másik példát, a kreativitást. Tegyük fel, csonttörés miatt otthon kell maradnod néhány hétig. Ha azt mondod magadról, nem vagy kreatív, nagy valószínűséggel meghalsz az unalomtól, de legalábbis megőrjít. Amellett, hogy nem vallod magad kreatívnak, mégis körbenézel a szobádban, végiggondolod, mi olyan van a lakásban, amit fekve is el tudnál végezni. Valószínűleg elsőre nem találsz semmit, majd ellövöd azokat a dolgokat, amik szintén unalmasak, például szörfözés az interneten, számítógépes játék, olvasás. Így hát kénytelen vagy tovább gondolkodni. Mivel a saját szobádban nem jutsz semmire, elbotorkálsz a nappaliba, közben rájössz (tapasztalod), mennyire nehéz közlekedni a lakásban mankóval. Leülsz a kanapéra, és azon kezdesz gondolkodni, melyik bútort hova kellene helyezni ahhoz, hogy könnyen tudjál mozogni. Délután áthívod két haverodat, megkéred őket, hozzanak neked egy sört, kettőt pedig maguknak, amire a vendégeid. Majd közlöd velük, mit és hova pakoljanak át. 🙂 Mi ez, ha nem kreativitás?
Gyakran nézegeted a Pinteresten a do it yourself (csináld magad) megoldásokat, és a különböző kreatív blogokat, miközben azon töprengsz, vajon hogyan jut ilyen valakinek az eszébe? Ami biztos, nem úgy, hogy ül egy helyben és egyszer csak kipattan az agyából. Hanem elsősorban felmerül valamilyen igény, és nem dugja homokba a fejét, helyette elkezdi keresni a megoldási lehetőségeket mindaddig, amíg rá nem bukkan a lehető legmegfelelőbbre.
Ezek alapján én az intelligenciát egyfajta gyűjtő fogalomnak tekintem, ami azt mutatja meg, mennyire hajlandó valaki fejleszteni önmaga képességeit, mennyit hajlandó megtenni azért, hogy az alap tudásszintjét – bármilyen területről legyen szó – feljebb fejlessze.
Ebből arra a következtetésre jutottam, miszerint az intelligencia fejleszthető, csupán akarat szükséges hozzá, vagyis egy meghozott döntés. Bátran írd meg itt, hozzászólásban, te miét tartod magad intelligensnek. Ne aggódj, senki nem fogja nagyképűségnek hinni, inkább példaként tekintenek majd rá.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: